Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Розроблено положення про стажування кандидатів в судді
Проект передбачає наступні види стажування:
- в місцевому адміністративному суді з розгляду адміністративних справ.
- в місцевому загальному суді з розгляду цивільних справ та справ адміністративної юрисдикції.
- в місцевому загальному суді з судового
провадження у кримінальному провадженні та розгляду справ про адміністративні правопорушення.
- в місцевому господарському суді з розгляду господарських справ.
ПРОЕКТ
П О Л О Ж Е Н Н Я
ПРО СТАЖУВАННЯ КАНДИДАТІВ НА ПОСАДУ СУДДІ
1. Загальні положення
1.1. Положення про стажування кандидатів на посаду судді (далі – Положення) визначає зміст, мету і завдання стажування кандидатів на посаду судді (далі – стажування), встановлює порядок підготовки, проходження і оцінювання результатів стажування.
1.2. Це Положення розроблене на підставі статті 71 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” (далі – Закон), рішення Ради суддів України від 05.02.2015 № 8 та на виконання програми, навчального плану і порядку проходження спеціальної підготовки кандидатами на посаду судді (далі відповідно – Програма, Навчальний план, Порядок), що затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України за рекомендацією Національної школи суддів України (далі – НШСУ).
1.3. Стажування є обов’язковою складовою спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді (далі також – спеціальна підготовка, слухачі відповідно), що проводиться НШСУ у формі практичної підготовки слухачів у місцевих судах загальної юрисдикції з цілями поглиблення і закріплення теоретичних знань про діяльність суду та здобуття практичних професійних навичок судді, а також у формі навчальних візитів до органів прокуратури, примусового виконання рішень судів, правоохоронних органів, що здійснюють досудове розслідування, пенітенціарної служби, адвокатських утворень для ознайомлення з їх роботою.
1.4. Стажування проводиться з метою закріплення і вдосконалення отриманих під час навчання знань, оволодіння слухачами сучасними методами, формами організації професійної діяльності судді, формування суддівських професійних вмінь та навичок, підготовки до самостійного виконання посадових обов’язків судді; максимального ознайомлення з конкретними ділянками роботи суду, апробації теоретичної підготовки, виховання потреби систематичного вдосконалення своїх знань та творчого застосування їх у практичній професійній діяльності.
1.5. Головними завданнями стажування є:
формування фахових умінь і навичок, необхідних для роботи на посаді судді, високої моральності та професійної культури;
поглиблення та закріплення теоретичних знань про діяльність суду і його взаємодію з органами прокуратури, примусового виконання рішень судів, пенітенціарної служби, правоохоронними органами, що здійснюють досудове розслідування, а також знань про адвокатську діяльність;
набуття практичного професійного досвіду;
перевірка професійної придатності.
1.6. Слухачі, які не виконали програму стажування, вважаються такими, що не пройшли стажування.
Особи, що не пройшли стажування, відраховуються зі складу слухачів Національної школи суддів України відповідно до частини шостої статті 71 Закону.
2. Зміст стажування
2.1. Навчальними цілями стажування є набуття вмінь і навичок із проведення судового засідання, складання проектів судових рішень, співпраця із секретаріатом суду, управління робочим графіком. Зміст стажування визначається програмою стажування в суді відповідної юрисдикції.
2.2. Завдання на стажування розробляються НШСУ і включають конкретний перелік питань, рекомендованих для вивчення, та завдання, які необхідно виконати під час стажування.
Завдання на стажування розміщуються на офіційному веб-сайті НШСУ не пізніше ніж за сім днів до початку кожного стажування.
2.3. За результатами стажування слухачі повинні:
2.3.1. Знати:
правову основу діяльності, основні завдання та загальні засади правового статусу місцевого суду;
організаційну структуру суду;
форми і методи взаємодії місцевого суду з органами прокуратури, примусового виконання рішень судів, адвокатурою, правоохоронними органами, що проводять досудове розслідування, пенітенціарною службою;
основи організації діловодства в загальному суді;
основні посадові обов’язки працівників суду.
2.3.2. Набути вмінь та навичок:
самостійної організації роботи судді;
аналізу та тлумачення положень нормативно-правових актів, договорів, індивідуальних правових актів;
формулювання обґрунтованих правових позицій;
складання процесуальних документів;
управління залою судового засідання тощо.
3. Організація і проходження стажування
3.1. Стажування кандидатів на посаду судді здійснюється в місцевих загальних і спеціалізованих судах відповідно до Програми та Навчального плану.
3.2. Види стажування:
3.2.1. Стажування в місцевому адміністративному суді з розгляду адміністративних справ.
3.2.2. Стажування в місцевому загальному суді з розгляду цивільних справ та справ адміністративної юрисдикції.
3.2.3. Стажування в місцевому загальному суді з судового провадження у кримінальному провадженні та розгляду справ про адміністративні правопорушення.
3.2.4. Стажування в місцевому господарському суді з розгляду господарських справ.
Перелік видів стажування не є вичерпним і залежить від Програми.
3.3. НШСУ за погодженням з Державною судовою адміністрацією України визначає перелік місцевих судів для проведення стажування (далі – баз стажування).
У судах, де проводиться стажування, створюються належні умови для організації практичних навчань, зокрема, для проведення занять зі слухачами і виконання ними завдань.
3.4. Реєстр баз стажування, розподіл слухачів по базах стажування та їх направлення на стажування затверджуються наказом ректора.
3.5. Організація та проведення стажування покладається на відповідальних осіб НШСУ і місцевих судів, які визначені базами стажування.
3.6. Відділ спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді НШСУ:
узгоджує з Державною судовою адміністрацією України перелік баз стажування в місцевих судах, у разі потреби із іншими установами, організаціями, закладами;
готує реєстр баз стажування та подає на затвердження ректору НШСУ;
здійснює розподіл слухачів по конкретних базах стажування та готує проект наказу про направлення на стажування. При визначенні бази стажування для проходження підготовки конкретним слухачем можуть враховуватись об’єктивні підстави, викладені в письмовій заяві слухача;
своєчасно інформує голів місцевих судів про терміни проведення стажування та кількість кандидатів на посаду судді, що направляються для його проходження;
розробляє організаційно-методичні матеріали із забезпечення стажування та готує для розміщення на офіційному веб-сайті НШСУ;
здійснює контроль за проходженням стажування слухачами, вживає заходів щодо усунення виявлених недоліків та вносить пропозиції з удосконалення порядку проходження стажування.
3.7. Начальник відділу спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді здійснює контроль за роботою працівників відділу щодо стажування, своєчасної розробки програм стажування, подає пропозиції щодо призначення кураторів.
3.8. Куратор Національної школи суддів України:
готує та видає слухачам направлення на стажування із відміткою про день вибуття слухача для проходження стажування, щоденник проходження стажування слухачем, завдання на стажування. Форма та порядок видачі зазначених документів затверджуються наказом ректора НШСУ;
проводить організаційні заходи, у ході яких до слухачів доводяться вимоги щодо стажування, роз’яснюються порядок проходження стажування та підготовки звітних документів, терміни звітування про результати стажування;
перевіряє своєчасність прибуття слухачів до місця проходження стажування, залучення їх до роботи;
здійснює прийом звітних матеріалів слухачів за результатами стажування;
готує відомість результатів проходження стажування слухачами НШСУ;
після закінчення стажування узагальнює висновки суддів-наставників про проходження стажування слухачами та відображає отримані дані в характеристиках слухачів;
обробляє і систематизує звітність із питань проходження стажування слухачами;
забезпечує обговорення результатів стажування з метою його наступного удосконалення, подає свої пропозиції і зауваження щодо організації та проходження стажування.
3.9. Голова місцевого суду на підставі наказу ректора НШСУ про направлення на стажування видає наказ про проходження стажування слухачами НШСУ із зазначенням місця, дати початку і закінчення стажування та призначає суддів-наставників.
3.10. Суддя-наставник є відповідальним від місцевого суду за проведення стажування слухача та його практичну підготовку до здійснення функцій і повноважень судді. Він контролює належне виконання слухачами завдання на стажування.
3.10.1. Суддею-наставником може бути суддя відповідного місцевого суду, який, як правило, обраний на посаду судді безстроково або має стаж роботи на посаді судді не менше чотирьох - п’яти років.
3.10.2. Суддя-наставник може одночасно здійснювати керівництво стажуванням не більше трьох кандидатів на посаду судді.
3.10.3. Суддя-наставник:
забезпечує підготовку слухача до здійснення повноважень судді, керує роботою слухачів, передає свій досвід, знання, навички і вміння практичної роботи, оцінює їх роботу;
надає методичну допомогу слухачеві під час виконання програми стажування;
ознайомлює слухачів із посадовими обов’язками керівників суду в місцевому суді;
здійснює облік виходу слухачів на стажування;
контролює ведення слухачами щоденників та виконання завдання на стажування, візує записи, що зробив слухач у щоденнику, дає письмові зауваження, у разі необхідності – додаткові завдання, контролює дотримання слухачами дисципліни, вимог законодавства, охорони праці, техніки безпеки;
готує висновок про проходження стажування слухачем за формою, що передбачена Положенням про порядок і методику оцінювання результатів спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.
3.11. Тривалість робочого дня при проходженні стажування складає вісім астрономічних годин, тривалість робочого тижня – п’ять робочих днів.
3.12. Залучення слухачів для виконання завдань, які не передбачені програмою стажування, не дозволяється.
3.13. Слухачі під час проходження стажування зобов’язані:
дотримуватись вимог цього Положення;
до початку стажування ознайомитись з програмою стажування та вимогами щодо порядку його проходження;
своєчасно прибути до місця стажування;
підпорядковуватись куратору від НШСУ і судді-наставнику, виконувати їх настанови і вимоги;
бути організованими, дисциплінованими, ініціативними, дотримуватись вимог законодавства України, правил внутрішнього трудового розпорядку;
виконувати всі завдання, передбачені програмою стажування;
оформлювати і вести документи стажування, зокрема: щоденник стажування, відображаючи в ньому зміст повсякденної роботи з її коротким аналізом;
після закінчення кожного виду стажування скласти звіт (обсягом 15-20 сторінок) за формою, визначеною НШСУ, та подати його на затвердження судді-наставнику.
3.14. Узагальнення слухачами результатів стажування здійснюється за рахунок часу, відведеного для самостійної роботи.
3.15. Слухач повинен невідкладно повідомити куратора від НШСУ про неможливість з’явитись на стажування.
Слухачі, які не пройшли стажування з поважних причин у період, передбачений навчальним планом (але не більше однієї третини терміну певного виду стажування), надають куратору письмові пояснення та підтверджуючі документи. Допуск до стажування (у тому числі після перерви у стажуванні) здійснюється згідно з резолюцією начальника Відділу спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді НШСУ після його ознайомленням з письмовими поясненнями слухача, документами, що підтверджують причини неявки і думкою куратора.
Письмові пояснення слухача разом із резолюцією начальника Відділу спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді НШСУ і підтверджуючими документами прикладаються до звіту слухача.
4. Підведення підсумків стажування
4.1. Підсумки стажування слухача підводяться суддею-наставником і відображаються у висновку, який він складає відповідно до підпункту 3.10.3. цього Положення з урахуванням результатів виконання слухачем завдань стажування; якості звіту слухача про проходження стажування (зокрема, узагальнення слухачем у звіті результатів стажування, творчий підхід та професіоналізм відображення виконання завдань, відповідність звіту вимогам до його оформлення); набутих фахових умінь і навичок; особистих моральних якостей та професійної культури слухача, виявлених під час стажування.
4.2. За підсумками стажування суддя-наставник виставляє слухачам оцінки. Максимальна кількість балів, яку слухачі можуть отримати за стажування по кожному його виду, визначається Положенням про порядок і методику оцінювання результатів спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.
4.3. Слухачі протягом 10 днів після закінчення стажування подають куратору від Національної школи суддів України звітні матеріали за результатами стажування:
щоденник;
звіт;
висновок судді-наставника;
направлення на стажування з відмітками про вибуття та прибуття слухача, завірені підписами відповідальних осіб та скріплені печатками Національної школи суддів України і бази стажування.
Усі вищезазначені матеріали подаються в окремій теці.
4.4. Результати стажування узагальнюються кураторами і Відділом спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді НШСУ відповідно до пунктів 3.8. і 3.6. цього Положення.
4.5. З метою врахуванням думки слухачів щодо організації стажування може здійснюватись їх анкетування.
5. Навчальні візити
5.1. Навчальні візити проводяться під час стажування і здійснюються до установ, організацій, закладів системи правоохоронних органів та сфери юстиції, діяльність яких пов’язана з відправленням правосуддя (далі – суміжні правові інститути).
5.2. Метою проведення навчальних візитів є ознайомлення з правовою основою діяльності, завданнями і функціями, структурою та організацією роботи органів досудового розслідування, прокуратури, примусового виконання рішень судів, установ виконання покарань, адвокатських об’єднань тощо.
5.3. Визначення баз для навчальних візитів здійснюється НШСУ за погодженням з відповідними установами, організаціями, закладами суміжних правових інститутів.
5.4. Терміни, порядок організації і проведення навчальних візитів встановлюється наказом ректора НШСУ в кожному випадку окремо.
zib.com.ua