flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Пам’ятка для представників ЗМІ

Пам’ятка для представників ЗМІ 

щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ

у залі судового засідання

 

 

 

Шановні представники засобів масової інформації!
 
   Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності Вашої роботи в Іллічівському міському суді Одеської області під час висвітлення судового розгляду справ в залі судового засідання. 
Іллічівський міський суд Одеської області всіляко буде сприяти журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників мас-медіа, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм. 
        Переконані, що разом ми зможемо достойно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про розгляд соціально значущих справ в судовому порядку. 
__________________________________________________________________

 

     

Як відомо, частина сьома статті 129 Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та стаття 7 Цивільного процесуального кодексу України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ здійснюються гласно та відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом.  

      Нагадаємо, що про дату, час та місце проведення відкритого судового засідання у Іллічівському міському суді Одеської області  можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду (e-mail: inbox@il.od.court.gov.ua) веб-порталу судової влади України у розділі «Списки справ, призначених до розгляду». 

 

          Розгляд справ у загальних судах відкритий, за винятком випадків, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, або за клопотанням учасників справи з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особистості сторони життя учасників справи або відомостей, що принижують їхню честь і гідність, а також в інших випадках, установлених законом (ч. 7 ст. 7 КПК України).

 

          Важливо зазначити, що встановлені обмеження узгоджуються з частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, відповідно до якої судове рішення оголошується прилюдно, але преса і відвідувачі можуть не допускатися в зал засідань протягом усього судового розгляду або якоїсь його частини з метою збереження моралі, громадського порядку або національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси малолітніх чи захисту конфіденційності особистого життя сторін або у разі крайньої необхідності, якщо, на думку суду, в особливих випадках привселюдність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.  

               Рішення Іллічівського міського суду Одеської області (ухвали, постанови) розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/). 

 

          Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити у залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених ЦПК України.

 

          Водночас, збалансовуючи приписи частини першої статті 6 та статті 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, задля забезпечення права на справедливий суд та права на свободу висловлювання, питання про надання дозволу здійснення фото - відео зйомки повинно вирішуватись судом, що відповідає положенням частини другої статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".  

                З цією метою, для здійснення фото - і кінозйомки, відео -, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, представникам ЗМІ потрібно завчасно  звернутися із КЛОПОТАННЯМ до головуючого судді у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб - сайті Іллічівського міського суду Одеської області у розділі «ПРЕС-ЦЕНТР»). 

 

          При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу ЗАБОРОНЕНО. Перед початком судового засідання Ви можете налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється виключно після оголошення судом рішення про дозвіл фото - та відео зйомки. Клопотання про фото - та відео зйомку розглядається на початку судового засідання, тому не варто перейматися, що щось не вдасться зафіксувати. 

 

          Для здійснення прямої радіо - чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно  звернутися також до керівництва суду (голови суду чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду. 

 

          Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.     

               Звертаємо увагу на особливості фото - і відео зйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань. 

 

          Відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото -, кіно, теле - чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото -, кіно -, теле - чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.  

               Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання: 

 

          вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;

 

        заслуховувати рішення суду стоячи;

 

          дотримуватися тиші; 

 

          виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

 

          додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;

 

          утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил.

 

 

Чого НЕ ВАРТО робити в залі судового засідання – шість основних правил. 

 

  1. Сперечатися із суддею, судовим розпорядником або іншим працівником суду.  

     

  1. Користуватися мобільним телефоном (відключіть звук і не розмовляйте по телефону до закінчення слухання справи).

 

  1. Вживати їжу, напої або жувати жувальну гумку.

 

  1. Обговорювати з колегою хід судового засідання (під час розгляду справи необхідно дотримуватись тиші).

 

  1. Ставити запитання судді (суддям) (це не прес-конференція, до того ж, відповідно до кодексу суддівської етики, судді не мають права коментувати судові рішення, а на ваші запитання зможуть дати відповідь  сторони у справі після завершення розгляду справи).
  2. Виходити із зали судового засідання до завершення розгляду справи або до оголошення перерви у справі.

  

               Шановні представники засобів масової інформації! Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти не є учасниками  процесу.  

 

            Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавством не надано можливості ставити питання суддям або сторонам у справі під час судового засідання.  

    За неповагу до суду і судді винні особи притягуються до юридичної відповідальності (ст. 129 Конституції України). 

 

    Зокрема, неповага до суду, що виразилась у злісному ухиленні від явки в суд свідка, потерпілого, позивача, відповідача або в непідкоренні зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого чи в порушенні порядку під час судового засідання, а так само вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених правил, - тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ч.1 ст.1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення).    

 

            З повагою, надією на розуміння та

сподівання на плідну і конструктивну співпрацю

Іллічівський міський суд Одеської області

 

Контакти Іллічівського міського суду Одеської області для ЗМІ:

телефон (04868) 9-14-34

факс (04868) 6-53-03

Е-mail:  inbox@il.od.court.gov.ua